Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj zniżki 12 zł na pierwszy zakup
Strona główna Jak dobrać antenę?
Jak dobrać antenę?

Jak odpowiednio dobrać antenę?

7 lip 2021

Jakie są rodzaje anten?


Anteny służą do odbierania i przetwarzania sygnałów w pasmach VKF, VHF i UHF.

Wyróżniamy:

  • Anteny wewnętrzne
  • Anteny zewnętrzne
  • Zewnętrzne anteny szerokopasmowe
  • Zewnętrzna antena logarytmiczna okresowa.

 

 

 

PRZEJDŹ DO KATEGORII ANTENY

 

 

Kiedy powinienem używać anteny zewnętrznej?
Jeśli mieszkasz w dzielnicy mieszkalnej, gdzie siła odbieranego sygnału jest dobra, wystarczy antena pokojowa. Jeśli wiesz, że nie masz bezpośredniego widoku nadajnika, a siła sygnału nie jest wysoka, zaleca się zainstalowanie anteny zewnętrznej.

Kiedy mogę korzystać z anteny wewnętrznej (pomieszczeniowej)?
Możesz używać anteny wewnętrznej w obszarach mieszkalnych, gdzie jest bezpośredni widok na nadajnik i wiesz, że siła sygnału jest wysoka. Jeśli jednak zabudowa jest gęsta lub w pobliżu znajdują się duże nierówne tereny, możesz mieć problem. Większość anten wewnętrznych ma konstrukcję, dzięki czemu idealnie wpasuje się w Twoje wnętrze.

Jak zainstalować antenę?
Zasada instalacji jest taka sama dla anten wewnętrznych i zewnętrznych. Antena musi być mocno przymocowana, aby wytrzymała warunki pogodowe. Musi być również podłączona do telewizora (jeśli masz wbudowany tuner) lub dekodera i być podłączony do sieci. Do instalacji potrzebny jest kabel koncentryczny o wymaganej długości, złącza F do podłączenia anteny i telewizora, zasilacz (jeśli nie jest dołączony) i dekoder (jeśli nie masz tunera wbudowanego w telewizor - to jest to, co mają nowe telewizory).

Jakie programy telewizyjne dostrajam do anteny?
W nowej transmisji DVB-T2 dostępne są wszystkie programy, do których przywykłeś z poprzedniej telewizji cyfrowej DVB-T. Niektóre z nich nadawane są w wyższej jakości obrazu.

Czy do odbioru sygnału telewizyjnego potrzebne jest inne urządzenie?
Tak. Aby odbierać odbiór DVB-T2, potrzebujesz dekodera (odbiornik DVB-T2). Jeśli kupiłeś nowy telewizor, możliwe, że masz już wbudowane niezbędne komponenty i nie potrzebujesz żadnego innego sprzętu.

Co jeśli sygnał nie jest dobry?
Spróbuj przesunąć antenę, zmieniając jej kierunek lub kąt. Jeśli nadal jest źle, zalecamy skontaktowanie się z ekspertem.