Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj zniżki 12 zł na pierwszy zakup
Strona główna Przejdź na DVB-T2 HEVC / H.265
Przejdź na DVB-T2 HEVC / H.265

Przejdź na DVB-T2 HEVC / H.265

Na wiosnę roku 2022 rozpocznie się w Polsce przejście na nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Aktualny system DVB-T będzie zastąpiony systemem DVB-T2 z kodekiem HEVC. Co oznacza to dla posiadaczy telewizorów? I jak się przygotować do tej zmiany? Zobacz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Co to właściwie jest DVB-T2 i jakie są jego zalety?

Obecnie jest to standard telewizji cyfrowej drugiej generacji, służący do przesyłu danych multimedialnych za pośrednictwem nadajników naziemnych. Nowy standard DVB-T2 przyniesie nam bogatszą ofertę kanałów telewizyjnych, większą odporność na zakłócenia, lepszy dźwięk, jakość obrazu oraz standard HD. To wszystko zawdzięczamy kodekowi HEVC (High Efficiency Video Coding). Zmiany te następują w związku z rosnącą potrzebą coraz lepszego obrazu i odtwarzania barw.

Zmiana częstotliwości – wspólnie ze zmianą standardu nastąpi również całkowite zwolnienie (refarming) zakresu częstotliwości w paśmie 700 MHz (zakres 694 – 790 MHz)

 

Kiedy nadejdzie ta zmiana?

Zmiana rozpocznie się wiosną, 28 marca 2022 a wprowadzana zostanie w 4 etapach. Koniec zaplanowany jest 27 czerwca 2022.

  • etap 1: od 28 marca 2022 r.
  • etap 2: od 25 kwietnia 2022 r.
  • etap 3: od 23 maja 2022 r.
  • etap 4: od 27 czerwca 2022 r.

Kogo dotyczy?

Zmiana dotyczy wszystkich użytkowników cyfrowej telewizji naziemnej. Badania pokazują na to, że aż 50 % gospodarstw domowych w Polsce dotyczy ta zmiana. Wyjątkiem są posiadacze DVB-C (telewizja kablowa) oraz DVB-S (sygnał satelitarny), dla których sprawę załatwi ich dostawca usługi.

 

Potrzebuję nowego telewizora?

Warto spojrzeć do instrukcji użytkowania lub skontaktować się z producentem i sprawdzić, czy twój telewizor odbiera sygnał DVB-T2. Trzeba koniecznie zwrócić uwagę na informację, czy telewizor wykorzystuje kompresję H.265. Jeżeli kodek jest H.264 a telewizor odbiera DVB-T2, to w takim razie sygnał po 30 czerwca zostanie wyłączony.
Jeżeli twój telewizor nie spełnia danych parametrów, nie trzeba od razu panikować. Wystarczy zaopatrzyć się w dekoder DVB-T2 HEVC i cieszyć się nadal swoimi ulubionymi programami również na starszym telewizorze.

 

Muszę wymienić antenę telewizyjną?

Antena jest niewątpliwie bardzo ważnym elementem do wyświetlenia programów telewizyjnych. Dotychczas stosowane anteny nadal będą odbierać sygnał telewizji naziemnej również po zmianie na DVB-T2.
Jeżeli i tak potrzebna jest ci nowa antena telewizyjna, spójrz na nasz bogaty asortyment anten pokojowych oraz zewnętrznych.

 

Pomyśl również o innych

Pamiętaj też o swoich rodzicach i dziadkach, żeby mogli nadal spokojnie oglądać swoje ulubione programy telewizyjne. Pomóż im sprawdzić, czy potrzebny jest im nowy dekoder do odbioru DVB-T2 HEVC H.265.

Jeżeli tak, ułatwij im życie z naszym pilotem do dekodera SENIOR.