Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj zniżki 12 zł na pierwszy zakup
Strona główna Blog Porady i samouczki Gdzie umieścić czujnik dymu i jak on działa? Praktyczny przewodnik po ochronie przeciwpożarowej
Gdzie umieścić czujnik dymu i jak on działa? Praktyczny przewodnik po ochronie przeciwpożarowej

Gdzie umieścić czujnik dymu i jak on działa? Praktyczny przewodnik po ochronie przeciwpożarowej

Porady i samouczki
Opublikowany 29 maj 2025

Wczesne ostrzeżenie przed pożarem może zadecydować o uratowaniu życia i mienia. Dlatego czujnika dymu nie powinno zabraknąć w żadnym domu, biurze czy zakładzie pracy. W tym artykule przyjrzymy się, jak działają te urządzenia, gdzie je prawidłowo umieścić oraz przedstawimy konkretne modele, które niezawodnie zadbają o Twoje bezpieczeństwo.

Jak działają czujniki dymu?

Czujniki dymu działają na zasadzie technologii jonizacyjnej lub fotoelektrycznej – czujniki jonizacyjne lepiej wykrywają szybko rozprzestrzeniające się pożary, podczas gdy fotoelektryczne są skuteczniejsze przy tlących się pożarach. Nowoczesne czujniki dymu wykorzystujące tzw. technologię optyczną (fotoelektryczną) są skonstruowane tak, że wewnątrz sensora znajduje się mała komora z wiązką podczerwieni. Gdy do komory dostaną się cząsteczki dymu, zakłócają tę wiązkę i sensor uruchamia alarm. Tego typu czujniki idealnie wykrywają pożary powstałe np. w wyniku uszkodzonej instalacji elektrycznej lub niedopałka papierosa.

Modele czujników dymu, które oferujemy (np. EMOS TSS890B-HI, EMOS GS558, EMOS GoSmart TS380C-HW), działają właśnie w oparciu o zasadę fotoelektryczną. Kiedy do komory dostaje się dym, cząsteczki rozpraszają światło, które pada bezpośrednio na fotodiodę. W ten sposób następuje aktywacja alarmu – urządzenie uruchamia głośny sygnał dźwiękowy, a w przypadku inteligentnych modeli (np. TS380C-HW) wysyła również powiadomienie na telefon.

Sensor reaguje na obecność widocznych cząstek dymu w powietrzu. Nie wykrywa jednak gazów, temperatury ani płomieni. Dlatego warto go uzupełnić o czujnik tlenku węgla, jeśli w domu znajdują się urządzenia na gaz lub paliwa stałe. Najlepiej wykrywają tlące się pożary, np. palące się przewody lub przeciążone gniazdka. Ich zaletą jest to, że są mniej podatne na fałszywe alarmy (np. od pary wodnej), pod warunkiem że są prawidłowo zainstalowane.

Optyczny czujnik fotoelektryczny

Gdzie zamontować czujnik dymu?

Umiejscowienie czujnika dymu ma kluczowe znaczenie dla jego prawidłowego działania. Odpowiednie miejsca to na suficie w pomieszczeniach mieszkalnych, takich jak salon, a także w pobliżu sypialni, aby alarm obudził Cię w razie nocnego pożaru. Montuje się je zazwyczaj z dala od kuchni, aby uniknąć fałszywych alarmów spowodowanych gotowaniem, oraz z dala od garaży, gdzie alarm mogą wywołać spaliny. Jeśli mimo to wystąpi fałszywy alarm, czujniki często posiadają przycisk HUSH, który pozwala tymczasowo wyciszyć urządzenie.

W większych domach jednorodzinnych czujniki dymu powinny znajdować się na wszystkich kondygnacjach, włącznie z piwnicą i poddaszem. Unikaj tzw. martwych stref, do których dym dociera zbyt późno. To miejsca, gdzie cyrkulacja powietrza jest niewystarczająca. Dlatego montuj czujnik minimum 50 cm od ścian i narożników. Wszystkie nasze czujniki są zaprojektowane do łatwego montażu na suficie lub ścianie.

W przestrzeniach biurowych czujniki dymu instaluje się również w korytarzach. Instalację zdecydowanie zaleca się na klatkach schodowych, ponieważ w otwartych przestrzeniach dym szybko unosi się w górę, co pozwala na wcześniejsze wykrycie zagrożenia i ostrzeżenie. W przypadku większych powierzchni lub budynków wielopoziomowych warto zamontować więcej połączonych ze sobą czujników. Na przykład czujnik dymu TSS890B-HI z zasilaniem sieciowym można połączyć aż z 40 innymi detektorami, zapewniając zsynchronizowane ostrzeżenie. Urządzenie jest gotowe do łatwej integracji z większymi systemami i oferuje niezawodną ochronę dzięki alarmowi optycznemu i akustycznemu. Ma żywotność 10 lat i sygnalizuje koniec okresu działania, co minimalizuje potrzebę konserwacji. Alarm o głośności 85 dB skutecznie ostrzega przed dymem i pożarem, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla większych biur i przestrzeni przemysłowych.

Schemat martwych stref dla czujnika dymu

Na co zwrócić uwagę podczas korzystania z czujnika dymu

Chyba nie trzeba tłumaczyć, że do otworów wentylacyjnych urządzenia nie wolno wkładać żadnych przedmiotów, a otwory wentylacyjne urządzenia ostrzegawczego nie mogą być zakryte. Wyjątkiem są remonty i prace budowlane, podczas których powstaje dużo kurzu. W takim przypadku należy zdjąć czujnik, aby nie został zabrudzony. Jeśli z jakiegoś powodu nie jest to możliwe, należy tymczasowo zakryć otwory czujnika, np. plastikową torebką. Zakryty czujnik może reagować z opóźnieniem, dlatego po zakończeniu prac koniecznie go odkryj. Podobnie jak w przypadku czujników tlenku węgla, w pobliżu czujnika dymu nie należy rozpylać aerozoli, sprayów ani środków czyszczących. Czujników dymu nie wolno malować — nawet jeśli lepiej pasowałyby do sufitu, może to negatywnie wpłynąć na ich działanie. No i na koniec – w przypadku modeli na baterie jednorazowe, niezależnie czy to bateria 9V (model TSS910A lub GS536-H01), czy bateria AA (model TS380C-HW lub GS558) — pamiętaj o ich terminowej wymianie. Dzięki niskiemu poborowi energii w detektorach EMOS baterie trzeba wymieniać dopiero po 10 latach!

Czujnik dymu TSS910A

Niezawodne modele czujników dymu od EMOS

Czujniki dymu są kluczowe dla ochrony Twojego domu, ponieważ potrafią wykryć nawet niewielką ilość dymu, dając Ci cenny czas na ewakuację lub wezwanie straży pożarnej. Służą jako pierwsza linia obrony w razie pożaru dzięki wczesnemu wykrywaniu dymu. Dodajmy, że dla Twojego najlepszego bezpieczeństwa czujniki dymu powinny być zainstalowane jako część kompletnego systemu ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa, który obejmuje również czujniki tlenku węgla, czujnik ognia THS916A i czujnik gazu GS869.

Wspomnieliśmy już o czujniku dymu TSS890B-HI odpowiednim do biur. W naszej ofercie mamy jednak różne typy czujników dymu do domu. W naszym e-sklepie znajdziesz klasyczne, proste czujniki jak TSS910A idealny do mieszkań, GS536-H01 dla każdej rodziny oraz nowocześniejsze warianty z łącznością Wi-Fi.

To właśnie łączność Wi-Fi i aplikacja mobilna do inteligentnych urządzeń stanowią główną wartość dodaną GoSmart czujnika dymu TS380C-HW. Czujnik łączy się z domową siecią Wi-Fi o częstotliwości 2,4 GHz, co umożliwia zdalne monitorowanie i sterowanie za pomocą aplikacji EMOS GoSmart lub TUYA, kompatybilnych z systemami iOS i Android. Czujnik ten łatwo wpasowuje się w inteligentny dom i może współpracować z innymi urządzeniami EMOS, umożliwiając automatyzację różnych scenariuszy, np. włączenie oświetlenia drogi ewakuacyjnej lub otwarcie okien w przypadku wykrycia dymu. Po podłączeniu do Wi-Fi i sparowaniu z aplikacją możesz monitorować i sterować urządzeniem z dowolnego miejsca. W przypadku wykrycia dymu natychmiast otrzymasz powiadomienie na swój telefon, co pozwala szybko zareagować na zagrożenie. Jeśli interesuje Cię temat inteligentnego domu, więcej znajdziesz w artykule Stwórz inteligentny dom nawet w wynajmowanym mieszkaniu w bloku.

Czujnik dymu na suficie

Dla większych domów jednorodzinnych polecamy czujnik dymu GS558, który posiada moduł bezprzewodowy do połączenia wielu czujników w jeden system. Czujnik wykryje dym powstający w wyniku tlącego się ognia w jednej z części domu i ostrzeże mieszkańców za pomocą sygnału optycznego i akustycznego we wszystkich połączonych urządzeniach, zapewniając wysoki poziom bezpieczeństwa oraz ochronę zdrowia i mienia.

 

 

Wierzymy, że ten artykuł pomógł Ci zorientować się w funkcjach i zaletach czujników dymu. Pożar powstaje szybko i często bez ostrzeżenia. Czujniki dymu znacząco zwiększają bezpieczeństwo i mogą uratować życie, dlatego nie powinno ich zabraknąć w żadnym domu. Dzięki wysokiej jakości czujnikowi dymu zyskujesz cenne dodatkowe minuty, które mogą uratować życie. Wybierz odpowiedni model w sklepie internetowym EMOS i śpij spokojnie. Wszystkie modele znajdziesz przejrzyście zebrane w kategorii Czujniki dymu, a chętnie doradzimy Ci także na naszej infolinii lub mailowo.

O autorze: Petr Brůžek – „Jestem pasjonatem technologii, nauki, inżynierii, ekologii i mechaniki. W firmie EMOS odpowiadam za marketing, a w wolnym czasie najchętniej spędzam czas w warsztacie.”

5x
Detektor dymu GS558
120,00
W magazynie
Symbol: P56500
Detektor dymu TSS890B-HI
126,00
W magazynie
Symbol: P56502
13x
GoSmart Detektor dymu TS380C-HW z WiFi
130,00
W magazynie
Symbol: P56500S
4x
Detektor dymu TSS910A
31,00
W magazynie
Symbol: P56503